Leading Wholesale Trader of hydraulic pressure gauge, pneumatic pressure gauge, hoda pressure gauge, waree pressure gauge, sika pressure gauge and electric oil label pressure gauge from Gurugram.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 2 inch / 50 mm |
| Connection Type | NPT |
| Use | Gas |
| Connection Size | 1/4 inch |
| Display Type | Digital |
| Pressure Type | Absolute Pressure |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 1.5 inch / 40 mm |
| Brand | WIKA |
| Use | Gas |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Absolute Pressure |
| Connection Type | BSP |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Dial Size | 2.5 inch / 63 mm |
| Brand | WIKA |
| Pressure Range | 0 to 4 bar |
| Use | Liquid |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/2 inch |
| Dial Type | Liquid Filled |
| Liquid Filling | Glycerine |
| Measuring Principle | Bourdon Tube |
| Mounting | Bottom |
| Material of casing | Stainless Steel |
| Accuracy Class | 0.1 |
| Pointer Material | Aluminium Black |
| Medium Temperature | -4 to 140 degree F |
| Window Material | Glass |
| Wetted Parts | Stainless Steel |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Brand | Hoda |
| Connection | Bottom Connection |
| Scale Range | 01 Upto1600 Kg/Cm2 |
| Dial Size | 100-250 mm |
| Size | 6.5-8.5 cm |
| Dial Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
₹ 550 / Unit Get Latest Price
| Measuring Range | 0-2000 KL |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS, Glass |
| Model Name/Number | EN 837 |
| Brand | Waaree |
| Scale Range | 0-140 Kg/cm square |
| Glass | Fiber |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
₹ 475 / Piece Get Latest Price
| Brand | Sika |
| Measuring Range | 180 to 660 Bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Analog |
| Accuracy | +-0.5% |
| Weight | 400 g |
| Dial Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 280 V |
| Output Signal | 4-20mAh |
| Work Temperature | -40 ~ 400 deg C |
| Protection Class | IP65 |
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Measuring Range | 0-100 kg/cm2 |
| Material | Aluminium |
| Ambient Temperature | +10 - 40 Degree C |
| Dial Shape | Round |
| Nominal Size | 63-160 mm |
Rajesh Kumar (Owner)
Hydropower Hydraulic System
Basai Village Basai Village Basai Flyover
Gurugram - 122003, Haryana, India