Prominent & Leading Wholesale Trader from Gurugram, we offer yuken hydraulic gear pump, voith hydraulic dual gear pump, marzocchi hydraulic gear pump, maxima earth mover hydraulic double gear pump, bucher hydraulic gear pump and l&t poclain earth mover hydraulic gear pump.
₹ 1890 / Piece Get Latest Price
| Discharge Range | 50 LPM |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Speed | 1000 RPM |
| Power Source | AC Powered |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressure | 50 Bar |
| Brand | Yuken |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1300 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 260 V |
₹ 16320 / Piece Get Latest Price
| Brand | Voith |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Discharge | 50-100 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 280 V |
₹ 5212 / Piece Get Latest Price
| Brand | Marzocchi |
| Power Source | Hydraulic |
| Power | 4.5 kW |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 210 V |
₹ 27850 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Maxima |
| Power | 3.5 kW |
₹ 4764 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bucher |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 50-100 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 380 V |
₹ 3480 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Brand | L&T Poclain |
| Material | Cast Iron |
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Hyva |
| Power | 3.5 kW |
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Head | 0-5m |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Frequency | 62 Hz |
| Voltage | 240 V |
₹ 2587 / Piece Get Latest Price
| Brand | Marzocchi |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 260 V |
₹ 6789 / Piece Get Latest Price
| Brand | Hyundai |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 50-100 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 7890 / Piece Get Latest Price
| Brand | Kompass |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Max Flow Rate | 1.8lpm to 100lpm |
| Phase | Three Phase |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Brand | BEML |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Material | Mild Steel |
| Nominal Displacement | 5 to 150 cc |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 5690 / Piece Get Latest Price
| Brand | Settima |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Maximum Working Pressure | 250 bar |
₹ 22358 / Piece Get Latest Price
| Brand | Eckerle |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 50-100 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
₹ 13456 / Piece Get Latest Price
| Brand | Komatsu |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1300 Rpm |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Voltage | 280 V |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Hydro Power |
| Material | Mild Steel |
| Mount Type | Side & Top |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 6-12 Months |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
We have been covering as many demands as possible by providing gamut of relevant products including Earth Moving Pump.
Product Details:
Description:
₹ 45790 / Piece Get Latest Price
| Type | External Gear Pumps |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 50 Bar |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Dowty |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 210 V |
| Power | 3.5 kW |
| Motor Power | 2 HP |
₹ 3400 / Piece Get Latest Price
| Head | 5-10 m |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 50-100 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
₹ 15678 / Piece Get Latest Price
| Brand | Casappa |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Motor Speed | 1400 Rpm |
| Discharge | 50-100 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 260 V |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(LPM) | 30 |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Pump Type | Rotary Pump |
| Power Source | DC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate | 227 LPM |
| Brand | Dowty |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | Three Phase |
₹ 4500 / Unit Get Latest Price
| Power Source | DC Powered |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Atos |
| Model Name/Number | 71270 |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 210 V |
| Warranty Period | 6-12 Months |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
₹ 47832 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 280 V |
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
| Output Speed | 0.05 - 349 rpm |
₹ 2590 / Piece Get Latest Price
| Brand | Jacktech |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Phase | Single Phase |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
₹ 10500 / Unit Get Latest Price
| Power Source | DC Powered |
| Brand | Veljan |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty Period | 6-12 Months |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Powder Coated |
₹ 3467 / Piece Get Latest Price
| Brand | Eaton |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1200 Rpm |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Frequency | 75 Hz |
| Voltage | 260 V |
₹ 7650 / Piece Get Latest Price
| Brand | Tata Hitachi |
| Power Source | Hydraulic |
| Power | 5.5 kW |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Discharge | 70-100 LPH |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 280 V |
₹ 7654 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Brand | Nachi |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1200 Rpm |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Voltage | 260 V |
Nachi hydraulic gear pumps are renowned for their durability, efficiency, and wide range of options, making them a popular choice for various industrial applications. They convert mechanical power into hydraulic fluid flow, powering actuators, cylinders, and other hydraulic machinery. Here's a breakdown of their key features and types:
Types of Nachi Hydraulic Gear Pumps:
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bosch Rexroth |
| Head | 0-5 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Material | Mild Steel |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Warranty Period | 6-12 Months |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Powder Coated |
We are one of the leading organizations by providing broadest range of relevant products including Rexroth Gear Pump.
Product Details:
₹ 19890 / Piece Get Latest Price
| Discharge Range | 70 LPM |
| Power Source | AC Powered |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Speed | 1000 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Manual |
| Pressure | >100 Bar |
| Brand | JCB |
| Flow Rate | >70 LPM |
| Pump Type | gear pump |
| Motor Speed | 1100 Rpm |
| Discharge | 70 |
| Maximum Pressure | 50-100 bar |
| Material | mild steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Features | High efficiency Reliability Durability Ease of maintenance |
| Weight | 50 kg |
₹ 3578 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bosch Rexroth |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 150-200 LPH |
| Maximum Pressure | 100-150 bar |
Rajesh Kumar (Owner)
Hydropower Hydraulic System
Basai Village Basai Village Basai Flyover
Gurugram - 122003, Haryana, India