Leading Wholesale Trader of hydro control hydraulic motor, three phase hydraulic motor, cast iron single phase hydraulic motor, l&t poclain earth mover hydraulic motor, kompass hydraulic motor and danfoss hydraulic motor omr from Gurugram.
₹ 18900 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Electric |
| Motor Power | 2 HP |
₹ 35500 / Unit Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Power | 305 kW |
| Motor Voltage | 240 V |
| Material | MS, SS |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 2500rpm |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Warranty | 12-18 Months |
₹ 7890 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
| Surface Finish | Polished |
| Motor Power | 2 HP |
₹ 84290 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 340 V |
| Power | 2.5 kW |
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
₹ 9575 / Piece Get Latest Price
| Brand | Kompass |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 2000rpm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 18600 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 20 RPM |
| Rated Speed | 500 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Size | 5'' |
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 20 RPM |
| Rated Speed | 500 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Size | 3'' |
₹ 29800 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed(Revolution/Min) | 1000 RPM |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Pressure | 10 Bar |
₹ 21500 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate | 41-50LPM |
| Flow Rate | 40 LPM |
| Pump Type | Radial Piston Pumps |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | >100 Bar |
₹ 9690 / Piece Get Latest Price
| Brand | HAWE |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 25750 / Piece Get Latest Price
| Brand | HPI |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Brand | Samsung |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Maximum Pressure | 240 Bar |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 13690 / Piece Get Latest Price
| Brand | Diplomatic |
| Power | 4.5 kW |
| Motor Voltage | 280 V |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Schwing |
| Power | 4.5 kW |
| Motor Voltage | 260 V |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Voltage | 240 V |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Danfoss |
| Type | Hydraulic Motor |
| Power | 5-35 kW |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 6-25 Kg Approx |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Warranty | 6-12 Months |
While emphasizing on varied needs of the clients, we are indulged in providing quality Danfoss Hydro Motor that can be availed at fair market price.
Product Details:
₹ 45832 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bucher |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
| Surface Finished | Polished |
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Brand | THM |
| Power | 6.5 kW |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 32500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Doosan |
| Motor Voltage | 230 V |
| Material | Cast Iron |
| Rated Speed | 2000rpm |
| Maximum Pressure | 240 Bar |
| Displacement | 204 cm3 |
| Max Torque | 542-633 Nm |
₹ 17855 / Piece Get Latest Price
| Brand | BEML |
| Motor Voltage | 260 v |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 2000rpm |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 14590 / Piece Get Latest Price
| Power | 6.5 kW |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 53210 / Piece Get Latest Price
| Brand | Sany |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 65 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 12360 / Piece Get Latest Price
| Brand | Yuken |
| Power | 35 kW |
| Motor Voltage | 280 V |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 15689 / Piece Get Latest Price
| Brand | Char Lynn |
| Power | 6.5 kW |
| Motor Voltage | 260 V |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Cummins PT |
| Material | Iron |
| Capacity | 1-5 Ton |
| Max Force Or Load | 0-30 ton |
| Power Source | Hydraulic |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 280 V |
| Phase | Three phase |
₹ 25990 / Piece Get Latest Price
| Brand | Sai |
| Power | 3 HP |
| Motor Voltage | 380 V |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Power Source | Electric |
₹ 58500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Sai |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 2000rpm |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Warranty | 6-12 Months |
₹ 19870 / Piece Get Latest Price
| Brand | Intermot |
| Power | 10-100 KW |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Voltage | 240 V |
₹ 75500 / Piece Get Latest Price
| Discharge | 100-130 LPH |
| Pump Type | Hydraulic Pump |
| Usage/Application | Earthmoving Machinery |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Packaging Type | Box |
| Warranty Period | 12-18 Months |
| Surface Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rajesh Kumar (Owner)
Hydropower Hydraulic System
Basai Village Basai Village Basai Flyover
Gurugram - 122003, Haryana, India