Our range of products include boss hydraulic gear pump with combine relief valve, earth movers pump, hydraulic gear pump, key shaft type husco hydraulic gear pump, servo hydraulic pump and marzocchi hydraulic micro pump power unit.
₹ 3467 / Piece Get Latest Price
| Discharge Range | 10 LPM |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Speed | 200 RPM |
| Pump Type | Rotary Pump |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
₹ 590 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Mount Type | Top |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Thickness | 14mm |
| Usage | Industrial |
₹ 37500 / Unit Get Latest Price
| Head | 15-20 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Discharge | 100-130 LPH |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Packaging Type | Box |
| Warranty Period | 12-18 Months |
| Surface Finish | Powder Coated |
Our organization has core competency in providing quality tested Hydraulic Pump which is widely used in various industries.
Features:
Specification and uses:
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 20 LPM |
| Power Source | Hydraulic |
| Speed | 1000 RPM |
| Pump Type | Radial Piston Pumps |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressure | 50 Bar |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Voltage | 240 V |
| Installation/After Sales Service | Not Provided |
| Power | 4.5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
Unfortunately, your request for "Key Shaft Type Husco Hydraulic Gear Pump descriptions" lacks essential details to provide a truly helpful response. To understand and describe these pumps accurately, I need some additional information. Here are some questions that would greatly assist me:
₹ 24500 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Radial Piston Pumps |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Motor Speed | 1000 RPM |
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Brand | Marzocchi |
| Power Source | Hydraulic |
| Discharge | 50-70 LPH |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 230 V |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Type | DC |
| Speed | 500 RPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP23 |
₹ 6764 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(Litre/Min) | 10 LPM |
| Discharge | 10LPH |
| Applications | Supercharging |
| Type | Hydraulic Vane Pump |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Number Of Stages | Multi Stage |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 29800 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 10 LPM |
| Pump Type | Rotary Pump |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Pressure | 10 Bar |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 500 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Size | 500mm |
| Color | Black |
Parker Hydraulic Motors are a type of hydraulic rotary actuator that converts hydraulic fluid power into mechanical rotary motion. They are used in a wide variety of applications, including construction equipment, agricultural machinery, and industrial equipment.
₹ 27500 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Hydraulics |
| Brand | Parker |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Discharge | 50-70 LPH |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Part No. | 3329111009 |
| Packaging Type | Box |
₹ 59750 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Power | 4.5 kW |
| Voltage | 240 V |
| Brand | Doosan |
| Power Source | Hydraulic |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
₹ 127500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Kobelco |
| Power | Three Phase |
| Model No | Sk250 |
| Operating Weight | 24,900 Kg |
| Motor Power | 5 HP |
| Body Material | Mild Steel |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Power | 3.5 kW |
| Brand | Rexroth Bosch |
| Power Source | Hydraulic |
| Voltage | 260 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Motor Power | 3 HP |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Hydraulics |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | DC Powered |
| Material | Cast Iron |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Discharge | 70-100 LPH |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Packaging Type | Box |
| Warranty Period | 6-12 Months |
| Surface Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Hydraulics |
| Brand | Rexroth Bosch |
| Power | 5.5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | DC Powered |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 50-70 LPH |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Head | 0-5 m |
₹ 45790 / Piece Get Latest Price
| Brand | Bosch Rexroth |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Speed | 1200 Rpm |
| Discharge | 50-70 LPH |
| Material | Cast iron |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 240 V |
Get Latest Price
| Pump Type | Hydraulics |
| Head | 0-5 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Jacktech |
| Max Flow Rate | 150 Lpm |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Discharge | 50-70 LPH |
₹ 72500 / Unit Get Latest Price
| Brand | Kawasaki |
| Power | 6.5 kW |
| Power Source | Pneumatic |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Discharge | 100-130 LPH |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Head | 5-10 m |
| Packaging Type | Box |
| Max Flow Rate | 45 LPM |
| Warranty Period | 12-18 Months |
| Surface Finish | Powder Coated |
₹ 87500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Hydro Power |
| Head | Single Head |
| Fuel Type | Diesel |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Box |
| Flow Range | 80 LPM |
| Surface Finish | Powder Coated |
₹ 27500 / Piece Get Latest Price
| Power | 4.5 kW |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Speed | 1400 Rpm |
| Discharge | 50-70 LPH |
| Material | Cast iron |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Frequency | 75 Hz |
| Voltage | 240 V |
Rajesh Kumar (Owner)
Hydropower Hydraulic System
Basai Village Basai Village Basai Flyover
Gurugram - 122003, Haryana, India