Leading Wholesale Trader of nachi hydraulic vane pump, veljan hydraulic vane pump, denison veljan hydraulic dual vane-pump, vickers hydraulic vane pump, vickers double vane pump and bosch rexroth hydraulic variable vane pump from Gurugram.
₹ 23458 / Piece Get Latest Price
| Discharge | 50-70 LPH |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Brand | Nachi |
| Motor Speed | 1600 Rpm |
| Material | Cast iron |
₹ 8869 / Piece Get Latest Price
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Brand | Veljan |
| Motor Horsepower | 1 HP, 2 HP |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
₹ 29500 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 1001-2000 RPM |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Pump Type | Radial Piston Pumps |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | >100 Bar |
₹ 9850 / Piece Get Latest Price
| Brand | Vickers |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Pressure | 100 Bar |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 27897 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate | 41-50LPM |
| Discharge | 50 litre/hr |
| Applications | Automatic Transmission |
| Type | Hydraulic Vane Pump |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Warranty Period | 6 Months |
₹ 24328 / Piece Get Latest Price
| Brand | Rexroth Bosch |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 260 V |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 3532 / Piece Get Latest Price
| Brand | Vickers |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 25897 / Piece Get Latest Price
| Brand | Veljan |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 70-100 Litres/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Single Phase |
₹ 27890 / Piece Get Latest Price
| Brand | Denison |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
₹ 12378 / Piece Get Latest Price
| Brand | Denison |
| Power Source | Hydraulic |
| Motor Speed | 1100 Rpm |
| Discharge | 50-70 LPH |
| Material | MS |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 230 V |
₹ 27800 / Piece Get Latest Price
| Brand | Tokimec |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Discharge | 100-130 litres/hr |
| Number Of Stages | Multi Stage |
| Frequency | 90 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
| Body Material | Cast iron |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Brand | THM |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Single Phase |
₹ 22480 / Piece Get Latest Price
| Brand | Tokyo Keiki |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Multi Stage |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 260 V |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 90890 / Piece Get Latest Price
| Brand | Rexroth |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 10750 / Piece Get Latest Price
| Brand | Camel |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Material | Mild Steel |
₹ 7540 / Piece Get Latest Price
| Brand | Anson |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 100-130 litres/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 280 V |
| Power | 5.5 kW |
₹ 27590 / Piece Get Latest Price
| Brand | Anson |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 70-100 Litres/hr |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Pressure | 20 - 70 Bar |
| Speed | 800 - 1800 Rpm |
| Max Displacement | 16 cm 3 /rev |
₹ 2456 / Piece Get Latest Price
| Brand | Veljan |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Power | 3.5 kW |
| Power Source | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
₹ 6754 / Piece Get Latest Price
| Brand | Yuken |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 70-100 Litres/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 75 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Pressure | 70 kgl/cm2 |
| Power Source | Hydraulic |
| Displacement | 6.7 cm3/rev |
₹ 90500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Tokimec |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 280 V |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 6540 / Piece Get Latest Price
| Brand | THM |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Power Source | Hydraulic |
₹ 13590 / Piece Get Latest Price
| Brand | Tokimec |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Discharge | 50-70 litre/hr |
| Number Of Stages | Multi Stage |
| Frequency | 70 Hz |
| Voltage | 280 V |
| Power Source | Hydraulic |
| Body Material | Cast iron |
Rajesh Kumar (Owner)
Hydropower Hydraulic System
Basai Village Basai Village Basai Flyover
Gurugram - 122003, Haryana, India