Wholesale Trader of a wide range of products which include denison hydraulic pump spare kit, hydraulic directional control valve, polyhydron hydraulic solonide coil, hydraulic pump shaft, hydraulic needle valves and cast iron hydraulic motor.
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Material | MS |
| Packaging Type | Box |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Hydro Power |
| Warranty | 6-12 Months |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
₹ 12500 / Unit Get Latest Price
| Brand | Hydro Power |
| Material | Cast Iron, SS |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Directional Control | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 6-12 Months |
| Packaging Type | Box |
| Nominal Flow | 80 l/min |
| Max Operating Pressure | 350 bar |
Balanced with adequate resources and skills in the relevant hydraulic industry, we have been engaged in providing Hydraulic Directional Control Valve.
Features:
Specification and uses:
₹ 1279 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | For Solenoid Valves |
| Power Source | AC |
| Voltage | 220V |
| Power | 2kW |
| Brand | Polyhydron |
| Material | SS |
₹ 175 / Piece Get Latest Price
| Material | MS,SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 5-12 Inches |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Warranty | 6-12 Months |
| Packaging Type | Box |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Pressure | 6000 PSI |
| Structure Type | Needle |
| End Connection Type | NPT |
| Packaging Type | Box |
| Finishing Type | Polished |
| Operating Mode | Manual |
₹ 42500 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Phase | 2-3 Phase |
| Power | 10-100 KW |
| IP Rating | IP55 |
| Speed | 2000-6000 RPM |
| No Of Poles | 6 |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
| Material | Cast Iron |
| Warranty | 12-18 Months |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Radial Piston Pumps |
| Material | Brass and Mild Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Packaging Type | Box |
| Finishing Type | Powder Coated |
₹ 1725 / PIECE Get Latest Price
| Valve Size | 8 mm - 12 mm |
| Packaging Type | Box |
| Viscosity Range | 10.650 mm2 /s |
| Ambient Temperature Range | -25 to 80 Deg C |
| Max pressure | 240 bar |
₹ 5500 / Unit Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Rated Speed | 1800rpm |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Warranty | 6-12 Months |
Description:
₹ 27500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 6-12 Months |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 6-12 Months |
| Voltage | 210 V |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Motor Power | 1 HP |
₹ 1175 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Hydro Power |
| Material | MS |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 6-12 Months |
Our long-term existence in the industry enables us to provide wide range of relevant products including Hydraulic Valve Coil.
Product Details:
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| End Connection | Socket Weld |
| Power | Pneumatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Max Pressure | 210 bar |
| Viscosity Range | 2.8 to 500 Mm2/S |
| Pressure Fluid Temperature Range | -30 to + 80 deg C |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Material | SS |
| Resistant Type | Hydraulic |
| Size | 2'' |
| Power | 1 kW |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2850 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Engine Type | Air Compressor |
| Compressor Type | Scroll Compressor |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 6-12 Months |
Keeping in mind the varied necessities of our clientele, we are betrothed in providing a diverse series of Stainless Steel Motor Shaft.
Features:
Durable nature
Easy to use
Affordable costs
Low maintenance
Longer life
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | WRC |
| Material | Mild Steel |
| Size | 3 inch |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
To meet the requirements of the customers, we are providing a comprehensive range of QRC Manifold Black.
Features:
Low maintenance
Longer life
Top performance
Easy for use
Made as per industry norms
Rajesh Kumar (Owner)
Hydropower Hydraulic System
Basai Village Basai Village Basai Flyover
Gurugram - 122003, Haryana, India